“İstanbul Berlin Buluşması”

Geçtiğimiz yıl İstanbul’da gerçekleştirilen “Sınırsız İstanbul Berlin” sanat etkinliklerinin devamı çerçevesinde bu yıI Berlin’de 18 Ekim’e kadar sürecek olan sanatsal faaliyetlerin ilki, 13 genç Türk sanatçının “Labirentte Yolculuk” sergisiyle açıldı.

Hurriyet / Yaşadığımız Avrupa

İSTANBUL’da 1997 yılında gerçekleştirilen “Sınırsız İstanbul-Berlin” etkinliklerinin devamı çerçevesinde bu yıl da Berlin’de Türk sanatçılar tarafından oluşturulan ve 18 Ekim’e kadar sürecek sanatsal etkinliklerin ilki, Berlin’de gerçekleştirildi.

18 Ekim’e kadar, Berlin’de Küntslerhaus Bethanien, Dünya Kültürlerevi gibi değişik 26 sanat mekanında gerçekleştirilecek olan “İstanbul Berlin Buluşması”nın, “Labirentde Yolculuk” adlı açılış sergisinde, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni bu yıl bitiren bir gurup Türk genç sanatçının eserleri yer aldı. Kreuzberg, Pozzo Pozoza’da yapılan açılışa Kreuzberg Belediye Başkanı Franz Schulz, sergiyi gerçekleştiren küratör Beral Madra, Prof. Kadri Özayten, Kreuzberg Kadıköy Dayanışma Derneği adına Özcan Mutlu ve diğer davetliler hazır bulundu.

Bu yıl mezun olan 13 Türk gencinin sanatasal eserlerini içeren çalışmalar; tarihsel süreçte ve günümüzde Doğu ile Batı kültürlerinin kavşağı pozisyonunda olan İstanbul’ dan dünyaya global bakışlarını, kimlik, göç, varoluş yurt/yurtsuzluk bellek kavramlarının oluşturduğu labirentten alıntıları Berlin kentine taşıma mesajını veriyor.

Aydın ULUN / BERLİN