Sanatçı ve küratör kimlikleriyle Özgül Arslan – Pırıl Güleşçi Arıkonmaz

Sanatçı ve küratör kimlikleriyle Özgül Arslan

HABERTURK 30.08.2009

ÖZGÜL Arslan, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti kapsamında projelendirip küratörlüğünü yaptığı ‘Çocuklar İçin Çağdaş Sanat’ adlı sergide sanatçı olarak da yer almakta. Sanatçı ve bağımsız küratör kimliklerinin üst üste gelen duruşunu, sanatçı geleneğinin çağdaş hali olarak yorumluyor.

SERGİ DÜZENLEYİCİSİ KÜRATÖRLER

Çağdaş sanatın hızla hayatımıza girişiyle, özellikle son on senedir küratörler tarafından düzenlenen sergiler izliyoruz. Yaptıkları sürekli tartışılan küratörler, bir sergi oluştururken ‘ geliştirdikleri kavram dahilinde serginin sanatçılarını ve mekânını seçer, gerekli bütçeyi oluşturup kaynak yaratır ve her türlü ilişkiyi koordine edebilme becerisine de sahiptir. Küratör olmak gibi bir ideali veya eğitimi olmadığını söyleyen Özgül Arslan, kendi projelerini hayata geçirebilmek adına bu alana da geçiş yapmış. Anemas Zindanları’nda düzenlediği ‘Zindan’ sergisiyle başlayan bu serüveni, farklı disiplinlerdeki sanatı ve sanatçıyı bir araya getirmeyi hedefleyen ‘Art Alan’ adlı kamusal alanda sanat projesi takip etmiş. Bu sergi için barların, galerilerin, dükkânların bulunduğu Kadıköy’deki Kadife Sokak’ı seçmiş. On iki mekâna yayılan sergide, elliden fazla sanatçının katılımıyla alternatif mekânlar, alternatif izleyiciyle buluşmuş.

ARSLAN’İN GÖZLEMLERİ

Türkiye’de küratörlük kavramı ve işleyişi ile ilgili sorularımı samimiyetle yanıtlayan Özgül Arslan’a göre Türkiye’de genel bir küratör tavrından bahsetmek zor. ‘Her birisi kendi kavramları paralelinde sanatçı/üslup seçimi yapıyor. Beklentileri dahilinde değilseniz eserlerinizi sunmak zorlaşıyor. Ya üretimi durduracak ya da sanatçı olarak kendi projelerinizi hayata geçireceksiniz’. Arslan, sanatçı sayısına oranla küratör sayısının yetersiz olduğunu, sanatçıların galerilerle olan ilişkisinin ise konu güncel sanat sergilemeye gelince tıkandığını, kendi çalıştıkları sanatçıların dışındaki sanatçıların üretimlerini takip etmeyen çoğu küratörün kendi aralarında iç çatışmalara girerek, sanatçıları olumsuz etkilediklerini gözlemlediğini söylüyor.

GELECEĞE YATIRIM

Kızı Lila’ya ithaf ettiği ‘Çocuklar İçin Çağdaş Sanat’ adlı projeyi, geleceğin sanat izleyicisinin bugünden hazırlanması fikrinden yola çıkarak Çocuklar İçin Çağdaş Sanat sergisinden ‘Ortada’ oluşturduğunu anlatıyor. ‘Çocuklarımızı profesyonel sanatçıların çalışmalarıyla erken yaşta tanıştırmak, etraflarını kuşatan arabesk-popüler kültür dışında farklı arayışlardan haberdar ederek sanatla bağlarını güçlendirmek istedim’. Sergide yer alan Özgül Arslan Tosunoğlu, Serhat Kiraz, Kadri Özayten, Genco Gülan, Gül İlgaz ve Yasemin NurToksoy’un ortak özellikleri ise hem ebeveyn hem de eğitimci olmaları. 2010 kapsamında ‘Taşınabilir Sanat’ projesi dahilinde ilk defa Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen bu sergi, Ekim ayı boyunca Küçükçekmece Cennet Kültür Merkezi’nde sergilenerek farklı güzergâhlarla yoluna devam edecek. Özgül Arslan gelecekte de başka sanatçılarla yan yana kendi işlerini, kendi küratörlüğünü yaptığı projelerinde sergileyecek, diğer küratör ve galericilerle de sanatçı olarak çalışmaya devam edecek. Kızı Lila ise sanatçı bir anneye sahip olmanın ayrıcalığıyla sanat dolu bir ortamda yetişecek…